Ağız Diş ve Çene Cerrahisi

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi

Diş Çekimi; 
günümüz diş hekimliği uygulamalarında, diş çekimi en son düşünülen tedavidir. Buna rağmen kemik desteğini oldukça fazla kaybetmiş, çürük olmamasına rağmen aşırı sallanan dişler, kökü de içeren derin çürüklerin varlığında ya da kökü içeren ciddi lezyonların varlığında dişlerin çekimi düşünülebilir.
 

Diş çekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler;
Diş çekiminden sonra çekim bölgesine yerleştirilen gazlı bez tampon 30dk kadar ısırılmalıdır ve bu tampon sık sık değiştirilmemelidir. Çekim sonrasında ilgili bölgeye kan dolar ve bu kan pıhtılaşır. Çekim alanının iyileşmesi ve zamanla kemikle dolması için, oluşan bu kan pıhtısına ihtiyaç vardır. 
Kan pıhtısının oluşmadığı ve çekim boşluğunun kuru kaldığı durumlarda, şiddetli ağrıyla kendini gösteren alveolit (çekim alanındaki kemik dokunun iltihabı) tablosu ortaya çıkabilir. Çekim sonrası sigara içilmesi, sıcak yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi, çekim alanının kurcalanması, tükürme – emme gibi pıhtılaşmayı bozacak hareketlerin yapılması da, alveolite neden olabilecek etkenlerdendir. Bu yüzden çekimden sonra, ilk 24 saat sigara, alkol, asitli içecekler tüketilmemeli, sıcak besinler tüketilmemeli, tükürme – emme gibi hareketler yapılmamalıdır.
Çekimden sonra ilk 24 saatte sızıntı şeklinde kanama olabilir. Tampon ısırılarak kanama kontrol altına alınabilir. Daha uzun süreli kanamalarda ise hekime başvurulmalıdır.
Zor ve uzun sürmüş diş çekimlerinden (komplikasyonlu diş çekimlerinden) sonra ağrı ve şişlik (ödem) olabilir. Ödem oluşumunu önlemek için, çekimden sonraki ilk 24 saat içinde, her saat başında 5-10 dk buz uygulanmalıdır. 
Çekim sonrası gelişen ağrı için, aspirin ve benzeri ilaçlar kan sulandırıcı özelliğinden dolayı kullanılmamalı, hekim tarafından önerilen bir ağrı kesici kullanılmalıdır.
 

Yirmi yaş dişleri çekilmeli mi?
Ağızda tamamen sürmüş, rahatça temizlenebilen ve derin çürükleri olmayan yirmi yaş dişlerinin çekilmesine gerek yoktur. Bunun yanında, dil – damak ya da yanak tarafına doğru sürmüş, yanak – dil ısırmaya sebep olan, temizlenemeyen, tedavi edilemeyecek düzeyde derin çürüğü olan yirmi yaş dişlerinin çekimi düşünülmelidir.
Ayrıca, abse ya da kist oluşmuş, ağrısı olan gömük ya da yarı gömük yirmi yaş dişlerinin de çekimi düşünülür.