Endodonti (Kanal Tedavisi)

Endodonti (Kanal Tedavisi)

Endodonti (Kanal Tedavisi)

Dişler, kan damarları ve sinir lifleriyle altındaki kemiğe tutunan canlı dokulardır. Tedavi edilmemiş derin çürükler ya da travma nedeniyle dişin sinir dokusunda (pulpa) iltihabi reaksiyon gelişebilir. Pulpadaki iltihabi reaksiyon, kök kanalı aracılığıyla kök ucuna, kemiğe ve sonrasında yumuşak dokuya yayılarak abse oluşumuna sebep olabilir. Pulpanın etkilendiği dişler, kanal tedavisi ile tedavi edilir. 
Kanal tedavisi ihtiyacı olan bir dişte, soğuk ve sıcağa karşı aşırı derecede hassasiyet, kendiliğinden özellikle gece başlayan bir ağrı, dişe dokunamama, dişin üzerine basınca şiddetli ağrıması, abse oluşumuna bağlı yüzde şişlik gibi belirtiler olabilir.
Kanal tedavisi, lokal anestezi altında yapılan ağrısız bir tedavidir. Kanal tedavisi sonrasında, anestezinin etkisi geçince hafif bir ağrı hissedilebilir fakat bu ağrı kısa süre sonra geçecektir. Bunun için ağrı kesici ilaç kullanılabilir. 
Dişin sinirleri alınıp kanal tedavisine başlandıktan sonra, ara seanslarda dişin üzerine basıldığında bir hassasiyet olabilir. Bu yüzden kanal tedavisi ve üzerinin daimi dolgusu tamamlanmadan bu dişin üzerinde çiğneme yapılmamalıdır. Dişin tedavisi tamamlandıktan sonra, diğer dişler gibi üzerinde çiğneme yapılabilir.
Bazen kanal tedavisi sonrasında ‘akut alevlenme’ denilen ağrılı bir durum gelişebilir. Nadir görülen bir durumdur ve bu ağrı geçicidir.
Kanal tedavisi dişin iltihabi durumuna göre, bir ya da birkaç seansta sonlandırılabilir.
Daha önceden kanal tedavisi yapılmış bir diş, tekrardan iltihaplanabilir ve ağrı gelişebilir. Bu durumda kanal tedavisinin (retreatment) yeniden yapılması değerlendirilebilir.