Diş Sıkma - Gıcırdatma (Bruksizm) ve Çene Eklemi Rahatsızlıkları

Diş Sıkma - Gıcırdatma (Bruksizm) ve Çene Eklemi Rahatsızlıkları

Diş Sıkma - Gıcırdatma (Bruksizm) ve Çene Eklemi Rahatsızlıkları

Toplumun büyük çoğunluğunda diş sıkma veya gıcırdatma problemleri mevcuttur. Bu problemler genelde stres kaynaklı meydana gelmektedir. Diş sıkma ve gıcırdatma, genelde gece uyku halindeyken bilinç dışı yapılsa da, gün içinde uyanıkken de istemsizce yapılabilir. Buna bağlı olarak sabah uyanıldığında, kulak hizasında, şakaklarda, baş – boyun bölgesinde ağrı görülebilir. Ayrıca, gece uykudayken diş gıcırdatmaya bağlı oluşan sesler, aile bireyleri tarafından duyulup tespit edilebilir. 

Diş sıkma ve gıcırdatma nedeniyle zamanla dişlerde aşınmalar meydana gelir ve bu aşınmalara bağlı diş hassasiyetleri oluşabilir. 

Bu problemin tedavisi için, gece plağı kullanılmaktadır. Kas gevşeticilerle de tedavi desteklenebilir. Bunlarla birlikte, bireyin günlük yaşamındaki stresini azaltmaya çalışması da tedavinin başarısını arttıracaktır.

Diş sıkma ve gıcırdatma problemi uzun süre devam ettiğinde çene eklemi aşırı yüke maruz kalacak ve eklem problemleri ortaya çıkacaktır. Ayrıca, travma (baş – boyun bölgesine gelen ani bir vuruş, çenenin normal sınırlarından daha fazla açılmış olması, çenenin altından gelen şiddetli bir güç vb.) nedeniyle de çene eklemi rahatsızlıkları oluşabilir.

Çene eklemi rahatsızlıkları, açma – kapama, yemek yeme gibi çenenin hareketleri sırasında eklem bölgesinden klik ya da çıtırtı şeklinde ses duyulması, eklem bölgesinde ağrı, ağız açmada kısıtlılık gibi belirtiler verir.

Çene eklemi rahatsızlıklarının başlangıç tedavisinde, gece plağından daha farklı olarak eklem splintleri kullanılır. Eklem splintleri, rahatsızlığın boyutuna göre, hekim tarafından yapılır ve uyumlanır. 

Kliniğimizde, diş sıkma – gıcırdatma ve çene eklemi rahatsızlıklarının başlangıç tedavileri yapılarak bu problemler kontrol altına alınmaktadır.