Röntgen (Teşhis)

Röntgen (Teşhis)

Röntgen (Teşhis)

Doğru bir teşhis ve tedavi planı için, detaylı bir muayene gereklidir. Bunun için, ağız içi muayenenin yanında radyografik filmlerden de yararlanılmalıdır. Kliniğimizde ileri teknoloji sistemleri kullanılarak hastalarımızın radyografik değerlendirmeleri ve ağız içi muayeneleri yapılmaktadır. Bu değerlendirmeler sonucunda hastalarımızın teşhisleri konularak tedavi planları oluşturulur.

Panoromik film; ağızdaki sürmüş ve gömük tüm dişlerin, dişler etrafındaki kemik doku ve diğer oluşumların, alt ve üst çene kemiğinin, ağız bölgesindeki patolojik ve fizyolojik boşlukların ve çene ekleminin tek bir film üzerinde görüntülendiği film tekniğidir. Panaromik filmler, dişlerde ve çenelerde gözle görülemeyen çürük, kist ve tümör gibi oluşumların teşhisine yardımcı olur. 
Panoromik film alınacakken, baş ve boyun bölgesindeki tüm metal takılar (küpe, kolye, hızma, gözlük, işitme cihazı v.b.) çıkartılır. Ayrıca, hastanın hareketli protezleri varsa onlar da çıkarılmalıdır. 
Bir panoromik film çekimi sırasında alınacak radyasyon miktarı, 4 saat bilgisayar karşısında oturmak ya da güneşli bir günde dışarda dolaşmakla alınacak miktara eşittir. Diş hekimliğinde kullanılan radyografi cihazlarının yaydığı radyasyon miktarı çok düşüktür ve insan sağlığını tehdit edecek seviyede değildir. Bununla birlikte, hamileler ya da hamilelik şüphesi olan hastalardan, acil tıbbi teşhis ve doktor talebi dışında radyografi alınmaz.